2008 Oscar Winners List

Find out who went home with an Academy Award.

Here’s the full list of winners and nominees for the 80th annual Academy Awards, and get your Oscar fix with our show report , live blog, our look behind the scenes and two different fashion reports , including a live blog from Sweet P of “Project Runway”!

Best Motion Picture
WINNER: “No Country for Old Men”
· “Atonement”
· “Juno”
· “Michael Clayton”
· “There Will Be Blood”

Performance By An Actor In A Leading Role
WINNER: Daniel Day-Lewis in “There Will Be Blood”
· George Clooney in “Michael Clayton”
· Johnny Depp in “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”
· Tommy Lee Jones in “In the Valley of Elah”
· Viggo Mortensen in “Eastern Promises”

Performance By An Actress In A Leading Role
WINNER: Marion Cotillard in “La Vie en Rose”
· Cate Blanchett in “Elizabeth: The Golden Age”
· Julie Christie in “Away From Her”
· Laura Linney in “The Savages”
· Ellen Page in “Juno”

Stars At The 2008 Academy Awards Show
George Clooney, Jessica Alba Hit The 2008 Oscars Red Carpet

Performance By An Actor In A Supporting Role
WINNER: Javier Bardem in “No Country for Old Men”
· Casey Affleck in “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford”
· Philip Seymour Hoffman in “Charlie Wilson’s War”
· Hal Holbrook in “Into the Wild”
· Tom Wilkinson in “Michael Clayton”

Performance By An Actress In A Supporting Role
WINNER: Tilda Swinton in “Michael Clayton”
· Cate Blanchett in “I’m Not There”
· Ruby Dee in “American Gangster”
· Saoirse Ronan in “Atonement”
· Amy Ryan in “Gone Baby Gone”

Achievement In Directing
WINNER: Joel Coen and Ethan Coen for “No Country for Old Men”
· Julian Schnabel for “The Diving Bell and the Butterfly”
· Jason Reitman for “Juno”
· Tony Gilroy for “Michael Clayton”
· Paul Thomas Anderson for “There Will Be Blood”

Adapted Screenplay
WINNER: “No Country for Old Men” by Joel Coen and Ethan Coen
· “Atonement” by Christopher Hampton
· “Away From Her” by Sarah Polley
· “The Diving Bell and the Butterfly” by Ronald Harwood
· “There Will Be Blood” by Paul Thomas Anderson

Original Screenplay
WINNER: “Juno” by Diablo Cody
· “Lars and the Real Girl” by Nancy Oliver
· “Michael Clayton” by Tony Gilroy
· “Ratatouille” by Brad Bird, Jan Pinkava and Jim Capobianco
· “The Savages” by Tamara Jenkins

Achievement In Music Written For Motion Pictures (Original Song)
WINNER: Glen Hansard and Marketa Irglova for “Falling Slowly” from “Once”
· Alan Menken and Stephen Schwartz for “Happy Working Song” from “Enchanted”
· Jamal Joseph, Charles Mack and Tevin Thomas for “Raise It Up” from “August Rush”
· Alan Menken and Stephen Schwartz for “So Close” from “Enchanted”
· Alan Menken and Stephen Schwartz for “That’s How You Know” from “Enchanted”

Achievement In Music Written For Motion Pictures (Original Score)
WINNER: Dario Marianelli for “Atonement”
· Alberto Iglesias for “The Kite Runner”
· James Newton Howard for “Michael Clayton”
· Michael Giacchino for “Ratatouille”
· Marco Beltrami for “3:10 to Yuma”

Achievement In Cinematography
WINNER: Robert Elswit for “There Will Be Blood”
· Roger Deakins for “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford”
· Seamus McGarvey for “Atonement”
· Janusz Kaminski for “The Diving Bell and the Butterfly”
· Roger Deakins for “No Country for Old Men”

Achievement In Film Editing
WINNER: Christopher Rouse for “The Bourne Ultimatum”
· Juliette Welfling for “The Diving Bell and the Butterfly”
· Jay Cassidy for “Into the Wild”
· Roderick Jaynes for “No Country for Old Men”
· Dylan Tichenor for “There Will Be Blood”

Achievement In Costume Design
WINNER: Alexandra Byrne for “Elizabeth: The Golden Age”
· Albert Wolsky for “Across the Universe”
· Jacqueline Durran for “Atonement”
· Marit Allen for “La Vie en Rose”
· Colleen Atwood for “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”

Achievement In Art Direction
WINNER: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”
· Arthur Max and Beth A. Rubino for “American Gangster”
· Sarah Greenwood and Katie Spencer for “Atonement”
· Dennis Gassner and Anna Pinnock for “The Golden Compass”
· Jack Fisk and Jim Erickson for “There Will Be Blood”

Best Animated Feature Film
WINNER: “Ratatouille”
· “Persepolis”
· “Surf’s Up”

Best Animated Short Film
WINNER: “Peter & the Wolf”
· “I Met the Walrus”
· “Madame Tutli-Putli”
· “Même les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven)”
· “My Love (Moya Lyubov)”

Best Live Action Short Film
WINNER: “Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)”
· “At Night”
· “Il Supplente (The Substitute)”
· “Tanghi Argentini”
· “The Tonto Woman”

Best Documentary Feature
WINNER: “Taxi to the Dark Side”
· “No End in Sight”
· “Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience”
· “Sicko”
· “War/Dance”

Best Documentary Short Subject
WINNER: “Freeheld”
· “La Corona (The Crown)”
· “Salim Baba”
· “Sari’s Mother”

Best Foreign Language Film
WINNER: “The Counterfeiters” (Austria)
· “Beaufort” (Israel)
· “Katyn” (Poland)
· “Mongol” (Kazakhstan)
· “12″ (Russia)

Achievement In Visual Effects
WINNER: Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris and Trevor Wood for “The Golden Compass”
· John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazier for “Pirates of the Caribbean: At World’s End”
· Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier for “Transformers”

Achievement In Makeup
WINNER: Didier Lavergne and Jan Archibald for “La Vie en Rose”
· Rick Baker and Kazuhiro Tsuji for “Norbit”
· Ve Neill and Martin Samuel for “Pirates of the Caribbean: At World’s End”

Achievement In Sound Editing
WINNER: Karen Baker Landers and Per Hallberg for “The Bourne Ultimatum”
· Skip Lievsay for “No Country for Old Men”
· Randy Thom and Michael Silvers for “Ratatouille”
· Christopher Scarabosio and Matthew Wood for “There Will Be Blood”
· Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins for “Transformers”

Achievement In Sound Mixing
WINNER: Scott Millan, David Parker and Kirk Francis for “The Bourne Ultimatum”
· Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter Kurland for “No Country for Old Men”
· Randy Thom, Michael Semanick and Doc Kanefor “Ratatouille”
· Paul Massey, David Giammarco and Jim Stuebe for “3:10 to Yuma”
· Kevin O’Connell, Greg P. Russell and Peter J. Devlin for “Transformers”

MTV News had the Academy Awards covered all night! Check out our live blog and our two different red-carpet fashion reports, including one from Sweet P of “Project Runway” !