Here's the full list of winners and nominees for the 83rd Academy Awards.

Best Picture
Winner: "The King's Speech"
"Black Swan"
"The Fighter"
"Inception"
"The Kids Are All Right"
"127 Hours"
"The Social Network"
"Toy Story 3"
"True Grit"
"Winter's Bone"

Check out backstage photos of the big Oscar winners.

Actor in a Leading Role
Winner: Colin Firth in "The King's Speech"
Javier Bardem in "Biutiful"
Jeff Bridges in "True Grit"
Jesse Eisenberg in "The Social Network"
James Franco in "127 Hours"

Actor in a Supporting Role
Winner: Christian Bale in "The Fighter"
John Hawkes in "Winter's Bone"
Jeremy Renner in "The Town"
Mark Ruffalo in "The Kids Are All Right"
Geoffrey Rush in "The King's Speech"

Actress in a Leading Role
Winner: Natalie Portman in "Black Swan"
Annette Bening in "The Kids Are All Right"
Nicole Kidman in "Rabbit Hole"
Jennifer Lawrence in "Winter's Bone"
Michelle Williams in "Blue Valentine"

Actress in a Supporting Role
Winner: Melissa Leo in "The Fighter"
Amy Adams in "The Fighter"
Helena Bonham Carter in "The King's Speech"
Hailee Steinfeld in "True Grit"
Jacki Weaver in "Animal Kingdom"

Directing
Winner: "The King's Speech," Tom Hooper
"Black Swan," Darren Aronofsky
"The Fighter," David O. Russell
"The Social Network," David Fincher
"True Grit," Joel Coen and Ethan Coen

Animated Feature Film
Winner: "Toy Story 3," Lee Unkrich
"How to Train Your Dragon," Chris Sanders and Dean DeBlois
"The Illusionist," Sylvain Chomet

Writing (Adapted Screenplay)
Winner: "The Social Network," screenplay by Aaron Sorkin
"127 Hours," screenplay by Danny Boyle and Simon Beaufoy
"Toy Story 3," screenplay by Michael Arndt; story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich
"True Grit," written for the screen by Joel Coen and Ethan Coen
"Winter's Bone," adapted for the screen by Debra Granik and Anne Rosellini

Writing (Original Screenplay)
Winner: "The King's Speech," screenplay by David Seidler
"Another Year," written by Mike Leigh
"The Fighter," screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy and Eric Johnson; story by Keith Dorrington, Paul Tamasy and Eric Johnson
"Inception," written by Christopher Nolan
"The Kids Are All Right," written by Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg

Art Direction
Winner: "Alice in Wonderland"
"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1"
"Inception"
"The King's Speech"
"True Grit"

Cinematography
Winner: "Inception," Wally Pfister
"Black Swan," Matthew Libatique
"The King's Speech," Danny Cohen
"The Social Network," Jeff Cronenweth
"True Grit," Roger Deakins

Costume Design
Winner: "Alice in Wonderland," Colleen Atwood
"I Am Love," Antonella Cannarozzi
"The King's Speech," Jenny Beavan
"The Tempest," Sandy Powell
"True Grit" Mary Zophres

Documentary (Feature)
Winner: "Inside Job," Charles Ferguson and Audrey Marrs
"Exit through the Gift Shop," Banksy and Jaimie D'Cruz
"Gasland," Josh Fox and Trish Adlesic
"Restrepo," Tim Hetherington and Sebastian Junger
"Waste Land," Lucy Walker and Angus Aynsley

Documentary (Short Subject)
Winner: "Strangers No More"
"Killing in the Name"
"Poster Girl"
"Sun Come Up"
"The Warriors of Qiugang"

Film Editing
Winner: "The Social Network"
"Black Swan"
"The Fighter"
"The King's Speech"
"127 Hours"

Foreign Language Film
Winner: "In a Better World," Denmark
"Biutiful," Mexico
"Dogtooth," Greece
"Incendies," Canada
"Outside the Law (Hors-la-loi)," Algeria

Makeup
Winner: "The Wolfman," Rick Baker and Dave Elsey
"Barney's Version," Adrien Morot
"The Way Back," Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng

Music (Original Score)
Winner: "The Social Network," Trent Reznor and Atticus Ross
"How to Train Your Dragon," John Powell
"Inception," Hans Zimmer
"The King's Speech," Alexandre Desplat
"127 Hours," A.R. Rahman

Music (Original Song)
Winner: "We Belong Together" from "Toy Story 3," Music and Lyric by Randy Newman
"Coming Home" from "Country Strong," Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
"I See the Light" from "Tangled," Music by Alan Menken Lyric by Glenn Slater
"If I Rise" from "127 Hours," Music by A.R. Rahman Lyric by Dido and Rollo Armstrong

Short Film (Animated)
Winner: "The Lost Thing," Shaun Tan and Andrew Ruhemann
"Day & Night," Teddy Newton
"The Gruffalo," Jakob Schuh and Max Lang
"Let's Pollute," Geefwee Boedoe
"Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)" Bastien Dubois

Short Film (Live Action)
Winner: "God of Love," Luke Matheny
"The Confession," Tanel Toom
"The Crush," Michael Creagh
"Na Wewe," Ivan Goldschmidt
"Wish 143," Ian Barnes and Samantha Waite

Sound Editing
Winner: "Inception," Richard King
"Toy Story 3," Tom Myers and Michael Silvers
"Tron: Legacy," Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague
"True Grit," Skip Lievsay and Craig Berkey
"Unstoppable," Mark P. Stoeckinger

Sound Mixing
Winner: "Inception," Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick
"The King's Speech," Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
"Salt," Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin
"The Social Network," Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten
"True Grit," Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland

Visual Effects
Winner: "Inception," Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb
"Alice in Wonderland," Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1," Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi
"Hereafter," Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell
"Iron Man 2," Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick

Stick with MTV News on Oscar night and beyond for red-carpet fashion coverage, analysis of the winners, plus interviews, photos and more from your favorite Hollywood stars!